| Aleksandra Ćuk

Pozorišna rediteljka Tanja Mandić Rigonat predstaviće svoju novu, treću po redu zbirku pesama „Kaži mi ko sam“ na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga u subotu od 18 sati na štandu izdavačke kuće LOM.
| Aleksandra Ćuk
Pozorišna rediteljka Tanja Mandić Rigonat predstaviće svoju novu, treću po redu zbirku pesama „Kaži mi ko sam“ na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga u subotu od 18 sati na štandu izdavačke kuće LOM.
Ovogodišnji 65. Sajam knjiga, gde je zemlja-gost Rumunija počeo je danas i do 30. oktobra, pod motom „Povratak napisanih“, posle dvogodišnje pauze okupiće ljubitelje književnosti, pisce, čitaoce, izdavače....
| Tanjug
Na današnji dan 1842. godine rođen je srpski sveštenik i istoričar Dimitrije Ruvarac, član Srpske kraljevske akademije. Bio je bibliotekar patrijaršijske biblioteke u Sremskim Karlovcima. Proučavao je političku, crkveno-političku i književnu istoriju. Veoma plodan autor, bavio se i publicistikom. Dela: "Postanak i razvitak srpske crkveno-narodne avtonomije", "Srpska mitropolija karlovačka oko polovine XVIII veka", "Istorija arhiepiskopsko-mitropolitsko- patrijarške biblioteke u Sremskim....
Dramaturg i akademik Dušan Kovačević večeras je svečano otvorio 65. Međunarodni beogradski sajam knjiga, koji će pod sloganom "Povratak napisanih" trajati do 30. oktobra na Beogradskom sajmu.
Nakon dve godine prinudne pauze, danas će biti otvoren 65.Beogradski sajam knjiga, najpoznatija, i najposećenija sajamska manifestacija posvećena knjizi kod nas. Predstaviće se oko 400 izlagača iz zemlje i inostranstva, a zemlja počasni gost je Rumunija. Zlatna nedelja kupovine konačno može da počne. Mnogi tvrde da će knjige ipak vremenom morati da ustuknu pred digitalnim tehnologijama. Radost sveže odštampanih knjiga maštovitih korica ne odlazi još u zabarav, baš kao i pitanje "Šta čitaš ovih dana?''. Festival u slavu
| R. R.
Roman Boška Krstića „Kaštel Beringer“ upravo je objavljen je u izdanju Arhipelaga, u proznoj ediciji Zlatno runo. „Kaštel Beringer“ je uzbudljiv i zanosan roman u kome se nostalgično i iscrpno opisuje Bačka sa istorijom njenih mena, s njenim privatnim i javnim istorijama, kaštelima i salašima, rekama i gradovima.
| Tanjug
Na današnji dan 1927. preminuo je srpski pisac Borisav Stanković,
poeta ljudskih strasti, prolaznosti života i ljudske tragike, dubok
analitičar društvenih procesa i psiholoških tipova. Opisivao je rodno
Vranje i degeneraciju starih trgovačkih porodica, patrijarhalnu
atmosferu rodnog grada i potčinjenost pojedinca svemoćnom sudu čaršije.
Sjajan poznavalac ljudske psihe, naročito je rado slikao likove
izraženih čulnih osobina kojima gospodare strast i dert.
| R. R.
U ediciji Čitanje Evrope, u izdanju Arhipelaga, upravo je objavljena Antologija savremene rumunske priče, koju je priredila i s rumunskog jezika prevela Oana Hergenreter.
| Una Miletić
– Za sve ono za šta se nisam odmetnuo u životu, odmetnuo sam se u knjigama – kazao je Branko Rosić diplomirani mašinski inženjer, nekadašnji panker, novinar, pisac i nosilac medalje Britanske imperije večeras na promociji svoje treće knjige „Dolazak matadora“ u Bioskopu Balkan.
Annie Ernaux, „Jedna žena“,
prijevod Marko Gregorić,
Kulturtreger i Multimedijalni institut, Zagreb, 2021.
„Sve je čuvala, kožicu na mlijeku, stari kruh od kojeg je pravila kolače, pepeo ogrjeva za pranje rublja, toplinu peći za sušenje šljiva ili krpa, vodu od jutarnjeg umivanja za pranje ruku tijekom dana. Znala je sve što treba učiniti da bi se izvuklo najviše iz siromaštva. To umijeće, stoljećima prenošeno s majke na kćer, prestaje sa mnom, koja sam samo njegov arhivar.“
Преминуо је члан СКД Борислав Радосављевић.
Рођен је 1937. године у селу Јовцу. Основну школу завршио је у родном селу, гимназију у Ћуприји. Фебруара 1962. дипломирао је на Филолошком факултету у Београду, на групи за Светску књижевност.
Радио је као новинар, главни уредник и директор јагодинског листа Нови пут.
Прву књигу, роман Време кад смо женили Павла, објавио је 1971. године. Та књига, како су касније писале новине, донела му је „књижевну славу и сасвим некњижевну главобољу”. Доспео је на црну листу ондашњег режима и приморан је да напусти новинарство. Забрањено му је да објављује књиге. Касније су стеге попустиле, па је успевао да објављује, али су му врата ондашњих великих издавача остала затворена. Тако је демократске промене и долазак тржишних принципа и у издаваштво дочекао као мало познат писац чије књиге не обећавају профит, иако занимање оних малобројних читалаца који су имали прилике да их читају није никада престајало.
Објавио:
Време кад смо женили Павла (роман), 1971.
Доња мала (роман), 1981.
Раногрешници (роман), 1989.
Српски белег (приче), 1991.
Анђелко & другови (роман), 1993.
Ериксонови далеко (роман), 1997.
Злочин власти (чланци и полемике), 1997.
Трагање за вођом (оглед из историје разума), 2002.
Славолук (роман), 2005.
Моћ да се каже (дневник писца 1969 – 2000), 2008.
Из књижевне провинције (прикази, рецензије, беседе)
Белешке о веселишту (позоришне критике)
Кавкаски заробљеник (превод Пушкинове поеме), 2008.
Удворица (роман), 2015.
Да ли је Србија шугава (ТВ коментари), 2016.
Драма о одласку (роман), 2018.
Излет с пуковником (роман), 2020.
(Електронска издања свих књига доступна су на сајту borad.tk)
Bilo da se radi o skandaloznoj priči o seksu, neprihvatljivoj političkoj tematici ili blasfemiji, mnogi ljudi su pronašli razloge da zabrane neke od najboljih i najpoznatijih romana u istoriji.
A. ANTIĆ:
U ponedeljak, 10.10.2022, sa početkom u 19 h otvoriću Pandorinu kutiju satire, tj. svoj prvi aforističarski umetnički uradak „Mora malo (Dijalektička obljuba stresora iz svakodnevnog života)“. Možda je najpravednije da moj prvenac započne svoj dugi razvojni put, od nesigurnog Bambija na ledu do stasitog, samouverenog kapitalca, baš u mom rodnom Ništavilovu, mestu u kom apsurd i diše i miriše i koje je najvećim delim i poslužilo kao inspiracija za ovu knjigu. A ovom satiričnom riznicom pre svega, i iznad svega, bojićemo sivilo koje je svuda oko nas, pa neretko i u nama. Zato, ako vas mrzi da se akate po gradu i tražite disperziju, slobodno svratite (povedite mame, tate, sestre, braću, tetke pašenoge...) i uživajte u novim spektrima koji se sa ovih stranica izlivaju. Ako vam biseri kojima se budemo bacali ponekad malo zastanu u grlu, pa se zagrcnete, možete naručiti neko piće da to lepo proterate. U svakom slučaju, ako već, kao i svi, morate ponekad da zaplačete, bolje da to bude od smeha, zar ne? Za brižljivu konstrukciju četvrte dimenzije, koju ćemo posle, nadam se, zajedničkim silama razbijati (dakle, ne lokal, ne staklo, ne čaše, nikako nikako...nego samo dimenziju), zaduženi su Apokrifni Aleksandar, tj. moja malenkost, i Vispreni Velja (Velibor Petković). Kome je preostalo od socijale, penzije, plate ili računa u seks-šopu, može da kupi knjigu po ceni od 500 din. Dobro mi došli!
PS.
Vakcinisani mogu da me pljuju otvoreno, nevakcinisani samo u sebi
| Izvor: Agencije
U svom pisanju Ernaux dosljedno i iz različitih uglova ispituje život obilježen jakim razlikama u pogledu spola, jezika i klase.
Udruženje „RAZVOJ UE“ raspisuje literarni konkurs na temu „Mudrosti starih za iskustva mladih“.
Nobelova nagrada za književnost pripala je prošle godine Abdulrazaku Gurnahu, a Švedska akademija u četvrtak će saopštiti ime novog dobitnika.
| A. Ć.
Dobitnik Andrićeve nagrade za najbolju pripovetku,objavljene na srpskom jeziku između 1. januara i 31. decembra prethodne godine je Igor Marojević za “Slikopisanje” iz knjige “Sve za lepotu” (Beograd: Dereta 2021) saopšteno je iz Zadužbine Ive Andrića.